top of page

טיולים להזמנה 

בירושלים, סביבות ירושלים, וצפון מדבר יהודה

 

 

 

טיולים בירושלים

אתיופיה: ציון השנייה

מסע בעקבות ציון שבאפריקה – נכיר מקרוב את האתרים האתיופיים בירושלים, כנסיות ומבני פאר, ונגלה מדוע האתיופים הנוצרים שומרים שבת וכשרות, מלים את בניהם, רואים את עצמם כנצר לבית דוד וטוענים שארון הברית נמצא באתיופיה. נספר גם על עברה המפואר והלא מוכר של עדת יהודי אתיופיה.

יהודי ארץ ישראל בתקופה המוסלמית הקדומה

האם באמת התחילו אלפיים שנות גלות עם חורבן בית המקדש השני? האם הארץ באמת היתה כמעט ריקה מיהודים לאורך ימי הביניים? נטייל בירושלים בעקבות היהודים שישבו בארץ ישראל בתקופה שלאחר הכיבוש המוסלמי ונגלה שהיה להם תפקיד מפתח בעיצוב היהדות לדורותיה ובעיצוב המציאות שאנו חיים בה היום.

ממלכות יהודיות נשכחות

נטייל בירושלים בעקבות ממלכות יהודיות שקמו בתפוצות לאורך ההיסטוריה וזכרם הלך ונעלם לאורך הדורות. נבקר באתרים הקשורים לממלכות אילו במישרין או בעקיפין. נראה שאפשר לחשוב קצת אחרת על המושג "אלפיים שנות גלות", ושליהודי תימן, אתיופיה וצפון אפריקה יש הרבה במה להתגאות במורשתם.

ירושלים בתפארתה לאחר חורבן הבית

הזמן לא עמד מלכת אחרי חורבן ירושלים במרד הגדול, והעיר נבנתה מחדש ושימשה זירת ההתרחשות של אירועים שהשפיעו על העולם כולו. נטייל בירושלים בעקבות התקופות הפחות מוכרות לנו (התקופה הרומית-ביזנטית והתקופה המוסלמית הקדומה), נבקר בשרידים הארכיאולוגיים המרשימים מתקופות אלו ונראה איך עיר הקודש לעולם לא חדלה להיות מרכז דתי מהחשובים בעולם.

בעקבות ארון הברית האבוד

ננסה להתחקות אחר אחת התעלומות הגדולות ביותר של התנ"ך – לאן נעלם ארון הברית? נעקוב אחרי נדודי ארון הברית עד הגעתו לקודש הקודשים של בית המקדש בירושלים, וננסה להבין מה קרה לו לאחר מכן.

טיולים בסביבות ירושלים

בעקבות מרד בר-כוכבא מתחילתו ועד סופו

סיור עומק לא שגרתי בעקבות המרד העלום ששינה את גורל עם ישראל לדורות – מרד בר כוכבא. נטייל במקומות שבהם התרחשו נקודות המפנה של המרד, ונראה איך מרד זה היה הרבה יותר משמעותי מהמרד הגדול שקדם לו.

החשמונאים: עלייתה ונפילתה של שושלת מלכות יהודה

מה קרה אחרי שהמכבים (החשמונאים) ניצחו את היוונים? אנו נצא לסיור עומק בעקבות שושלת החשמונאים, מימי המרד ביוונים ועד ימי נפילתה של השושלת. נטייל באזור כפר מולדתם של החשמונאים, באתרי קרבות הגבורה שלהם ובארמונות הפאר שבנו בשולי העיר יריחו.

אל ארץ הגבעונים

טיול באתרי טבע ומורשת מדהימים באזור פחות מוכר בהרי ירושלים, בו חיו הגבעונים בימי המקרא. נצפה על שרידיה של גבעון המקראית, נספר את סיפור הגבעונים ונטייל ליד שרידי ארבעת עריהם. נבקר במעיינות, בוסתנים ותילים עתיקים, ונקנח באוכל המשובח שבכפר אבו גוש (הוא קרית יערים המקראית).

טיולים בצפון מדבר יהודה

בעקבות יהודי חצי האי ערב

אי אפשר להבין אל האסלאם בלי להבין את העולם שמתוכו צמח. בחצי האי ערב של ימי מוחמד חיו יהודים רבים, שהשפיעו באופן מכריע עליו ועל תורתו. אמנם המטייל הישראלי לא יכול להגיע למדבריות ערב הסעודית, אך הנופים המדהימים של מדבר יהודה, והאתרים בו וסביבו שהם בעלי זיקה לערב של ימי ראשית האסלאם, יוצרים את האוירה המתאימה לטיול בעקבות העולם היהודי העשיר של חצי האי ערב שלפני ובמהלך עליית האסלאם.

נזירות מדבר ירושלים

בתקופה הביזנטית היו כל כך הרבה מנזרים במדבר יהודה, עד שנאמר שהמדבר הוא כבר לא מדבר – הוא הפך לעיר. אנו נטייל בין שרידי המנזרים העתיקים, ונספר את סיפורם של נזירים ודמויות מופת, שהפכו את מדבר יהודה לאחד ממרכזי הנזירות החשובים ביותר בעולם כולו.

אל מצודות החשמונאים במדבר יהודה

טיול למטיבי לכת, אל מצודות ומעברי סתרים שבנו החשמונאים ושהרחיב הורדוס, כדי להגן על גבולות ממלכת יהודה. נטפס אל מרומי המצודות, נשקיף על נוף מדברי מדהים ונראה איך גורל ממלכת יהודה הוכרע במצודות אלו.

סיפורם המופלא של השומרונים

יש עם החי בארץ ישראל, עולה לרגל בשלושת הרגלים אל שרידי בית מקדשו ומקריב קורבן פסח כמו שכתוב בתורה, בטקס חגיגי שמובילים אותו כהנים ולויים. זהו העם השומרוני. אנו נטייל אל המקום הקדוש ביותר לשומרונים, הר גריזים, נראה את שרידי בית המקדש שבנו בימי קדם ואת עיר הכהנים שבנו סביבו. נבקר גם בכפר שומרוני מודרני ובמוזיאונים שימחישו לנו את חיי השומרונים בעבר ובהווה.

bottom of page